Łysica

Łysica to najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich, a zarazem - najniższy w Koronie Gór Polskich. 

Odwiedzając Góry Świętokrzyskie warto udać się na Łysicę czerwonym szlakiem od strony Świętej Katarzyny. Najpierw dojdziemy do źródełka i drewnianej kapliczki św. Franciszka. Tutaj warto zatrzymać się na chwilę i poznać jedną ze świętokrzyskich legend. 


 

Na szczycie stał kiedyś zamek, zamieszkiwany przez dwie siostry. Kiedy jedna z nich z zazdrości o rycerza postanowiła zabić siostrę, opatrzność zadziałała - powaliła zamek i zabiła złą siostrę wraz z jej wybrankiem. Ocalała siostra tak bardzo cierpiała z tego powodu, że łzom jej nie było końca i stąd wzięła się woda w źródełku, które podobno ma lecznicze właściwości i służy tym, co mają problemy ze wzrokiem. 

Następnie, by zdobyć Łysicę, trzeba wejść tuż za kapliczką na szlak. Cała trasa ma około 5 km, nie jest wymagająca, aczkolwiek są miejsca dość strome. Prowadzi leśną ścieżką na Łysicę, gdzie gołoborze i jodły oznajmiają, iż zbliżamy się już na szczyt, z którego możemy podziwiać widoki, dość ograniczone w kierunku północnym, jednak na wschodzie zobaczymy Pasmo Klonowskie. Powracamy tą samą trasą do Św. Katarzyny.

REZERWUJ TERAZ
Babyjagowo Willa Czarownica Pierniczkowo