Okolica

Bazylika na Świętym Krzyżu

Chcąc poznać dokładne dzieje powstania Świętego Krzyża napotkamy liczne wersje, w tym również niezgodne z faktami historycznymi. Pewne jest jednak to, że Bolesław Krzywousty ufundował w XII w. klasztor i kościół na Świętym Krzyżu, chociaż to Bolesławowi Chrobremu legenda przypisuje wybudowanie kościoła w 1006 roku. I dlatego warto poznać jedną z piękniejszych świętokrzyskich legend o tym, skąd na Świętym Krzyżu znalazły się relikwie drzewa świętego. 

szczegóły

Platforma widokowa nad gołoborzem

Od 2005 roku turyści mogą podziwiać wizytówkę Gór Świętokrzyskich - gołoborze - bez ingerowania w przyrodę. Umożliwiła to specjalna konstrukcja umieszczona tuż nad rumowiskiem skalnym, z której można podziwiać rozległe widoki min. na Dolinę Bodzentyńską.

szczegóły

Łysica

Łysica to najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich, a zarazem - najniższy w Koronie Gór Polskich. 

Odwiedzając Góry Świętokrzyskie warto udać się na Łysicę czerwonym szlakiem od strony Świętej Katarzyny. Najpierw dojdziemy do źródełka i drewnianej kapliczki św. Franciszka. Tutaj warto zatrzymać się na chwilę i poznać jedną ze świętokrzyskich legend. 

szczegóły

Nowa Słupia

Nowa Słupia jest malowniczą miejscowością, gdzie, oprócz naszego pensjonatu, mieści się wiele innych interesujących miesjc; atrakcji.

szczegóły

Babyjagowo

Odwiedź Babyjagowo i przenieś się w baśniową krainę. 

Wioska usytuowana jest obok naszego obiektu. Warto udać się do tego niezwykłego miejsca, pełnego świętokrzyskich legend i czarującego każdego, kto tu trafi. Babyjagowo to miejsce, gdzie można poznać osobiście Babę Jagę i wejść do jej chatki na kurzej stópce. Tu spotkacie zbója Madeja, który w odtworzonej zgodnie z legendami jaskini pilnuje swego skarbu przed tymi, którzy mają śmiałość mu go skraść. To miejsce, gdzie poznamy chatkę Jasia i Małgosi, a także zobaczymy wielką łódź Wikingów. I to jeszcze nie wszystko, bo na terenie Babyjagowa jest też duży plac zabaw i straaaaszny tunel, w którym grasują sympatyczne strachy, do którego wchodzą tylko najodważniejsi! A wierzcie nam, że jest ich bardzo niewielu... :-) 

Warto zatem poznać Babyjagowo i sprawdzić jak legendy stają się rzeczywistością.  

 

szczegóły

Osada średniowieczna

Warto wybrać się w podróż w czasie i przenieść się z całą rodziną w świat osady średniowiecznej. Zrekonstruowana wioska z czasów XII-XIV w. zaprasza, by poczuć jak żyło się rzemieślnikom w tamtych czasach.

 W osadzie poznamy cieślę Zwida, Wiła lub Cieślowita, kowali Ognisława i Ogniomira, rymarzy Skóromira i Rymira, garncarzy Dobrudka, Glinka lub Jaro, bartników Miedzisława i Miodowika, zielarki Zielisławę i Różannę i tkaczki Tkalinkę i Krainkę. Dodatkową atrakcję stanowią opowieści wcielających się w swoje role rzemieślników, którzy pokazują swój fach opowiadając przy tym o swojej pracy.
W ofercie osady są również warsztaty tkackie, ceramiczne, zielarskie czy wikliniarskie, a także możliwość strzelania z łuku pod okiem łucznika i zabawy dla grup (przeciąganie liny czy wieloosobowe narty).
Warto wcześniej zadzwonić i zapytać o możliwość rezerwacji.

szczegóły

Pierniczkowo

Pierniczkowy Dwór to niesamowite miejsce dla dzieci i dorosłych, gdzie na zwiedzających czeka pradawna wiedza, jak się robi świętokrzyski piernik.

szczegóły
Babyjagowo Willa Czarownica Pierniczkowo